Nawigacja

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Konarskiego Zespół Szkół w Jabłonnie Rok szkolny 2014/2015 Rok szkolny 2015/2016 Konkurs na LOGO Zespołu Szkół.

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Konarskiego

Na podstawie zachowanych dokumentów archiwalnych zapiski o Szkole Podstawowej w Jabłonnie sięgają lat dwudziestych minionego wieku. Pierwsze księgi uczniów pochodzą z roku szkolnego 1918/1919.

Była to wówczas szkoła czteroklasowa, a uczęszczali do niej uczniowie urodzeni w latach 1906, 1907, 1908. Nauka odbywała się w domach prywatnych, w wynajętych na wsi izbach. Klasy były bardzo liczne, a warunki do nauki trudne.

Po czterech latach, w roku szkolnym 1923/1924 do nazwy szkoły dodane zostało imię Stanisława Konarskiego. Pełna nazwa brzmiała wówczas: Szkoła Powszechna 5 - klasowa imienia Stanisława Konarskiego w Jabłonnie.

W roku 2003/2004 minęło więc osiemdziesiąt lat od nadania naszej szkole imienia.

Plac pod budowę obecnej szkoły ufundowała dziedziczka majątku Jabłonna, pani Bronisława Vetterowa, kupując działkę od rodziny Skorków. Budowę rozpoczęto w roku 1936, a zakończono przed wybuchem II wojny światowej. Fundusze na budowę pochodziły z opodatkowania mieszkańców z wynajmu tutejszych terenów łowieckich.

We wrześniu 1939 roku dzieci nie poszły do szkoły. Nastał trudny czas wojny i okupacji. Nauka rozpoczęła się dopiero 11 października 1939 r. Z okresu II wojny światowej zachowały sie arkusze ocen w języku niemieckim.

Po zakończeniu działań wojennych, w końcu lat 50-tych i na początku 60-tych, nastał czas rozbudowy szkoły o kolejne sale lekcyjne i pomieszczenia socjalne. Ogrodzono cały teren wokół szkoły. Środki na ten cel pochodziły od władz gminnych, od mieszkańców Jabłonny, którzy sami wykonali wiele prac budowlanych.

Kilkukrotna rozbudowa nie poprawiła jednak warunków lokalowych na długo. Obok zajęć lekcyjnych prowadzonych w budynku szkoły, odbywały sie nadal lekcje w wynajętych domach prywatnych.

W 1967 roku dokupiono plac na boisko szkolne. Pod koniec lat 70-tych ówczesny kierownik szkoły poczynił starania o dalszą rozbudowę szkoły i kapitalny remont już istniejącego budynku. Z tego okresu pochodzi sala gimnastyczna i skrzydło szkoły do niej przylegające.

Rok szkolny 1974/75 rozpoczął się w zmienionych warunkach pod względem organizacyjnym. Do naszej szkoły dołączyli uczniowie z sąsiedniej wsi - Czerniejowa, aby kontynuować naukę w klasach VII i VIII. W ten sposób w Jabłonnie została utworzona Zbiorcza Szkoła Podstawowa. Kolejna reforma szkolnictwa z połowy lat 90-tych rozwiązała szkoły zbiorcze. Nasza szkoła pozostała szkołą 8-klasową.

Koniec wieku XX przyniósł następne zmiany w oświacie. Od tego czasu szkoła podstawowa jest szkołą 6-klasową, dla której organem prowadzącym pozostaje Gmina Jabłonna, a organem nadzorującym Kuratorium Oświaty w Lublinie.

Na przestrzeni dziejów szkoły zmieniała się jej rzeczywistość: uczniowie, liczebność oddziałów, warunki lokalowe, nauczyciele i dyrektorzy.

Funkcję kierowniczą w Szkole Podstawowej w Jabłonnie sprawowali kolejno:

1. Mackowski Stanisław

2.Juszczak Zygmunt

3. Malec Jan

4. Gąsiorowski Tadeusz

5. Lisiewicz Florentyna

6. Drewniakówna Bronisława

7. Chrzanowska Florentyna

8. Bychawski Zygmunt

9. Nowakowski Bolesław

10. Marczewski Czesław

11. Wikira Wacław