Kolejny raz nasza szkoła brała udział w akcji „Góra grosza”. Chętni uczniowie wrzucali grosiki, a zebrało się około 120zł.
Dziękujemy!!!
Dnia 28 lutego uczniowie klasy 5a pod opieką pani Iwony De Silva i pani Zdzisławy Magdziak pojechali do Centrum Aktywnej Edukacji w Motyczu Leśnym. Najpierw opowiadaliśmy o sobie, a później mieliśmy warsztaty kulinarne i mydlarskie, piekliśmy szarlotkę i robiliśmy pachnące mydła. Oprócz tego przygotowaliśmy pokaz mody i bawiliśmy się w podchody.
Bawiliśmy się świetnie.
Informujemy, że od dnia 11 lutego do 1 marca 2019 roku będzie trwała rekrutacja do Przedszkola Publicznego w Jabłonnie.
Szczegółowe informacje i druki do
pobrania w zakładce "informacje dla rodziców".
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy na dni otwarte przedszkola,
które odbędą się
21 lutego 2019 r.
w godzinach 16.00 - 18.00
Rekrutacja do klasy I Szkoły Podstawowej im. St. Konarskiego w Jabłonnie rozpoczyna się od dnia
11 lutego 2019 r i będzie trwała do 1 marca 2019 r.
Zainteresowanych zapraszamy do zakładki "Informacje dla rodziców"
W dniu 30 stycznia odbyło się spotkanie z policjantem oraz ratownikiem wodnym. Było to spotkanie prewencyjne na którym uczniowie, przypominali sobie zasady bezpieczeństwa w czasie zabaw zimowych, a w szcególności zakazu zabawy na zamarzniętych akwenach wodnych.
7 grudnia 2019 r. klasę III odwiedził gość- pan Tomasz Janczak - górnik kopalni węgla kamiennego ,,Bogdanka”. Pan Tomasz jest tatą jednego z uczniów naszej klasy. Przyszedł w stroju galowym, który jest szyty na zamówienie i na taki strój trzeba sobie ,,zapracować''. Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały pogadanki na temat pracy w kopalni. Miały możliwość przymierzyć czako czyli czapkę z pióropuszem, a także kask z lampką, w którym pan Tomasz pracuje na co dzień. Dowiedzieliśmy się również, że lampka służy nie tylko do oświetlania drogi, ale również do przekazywania sobie sygnałów między górnikami. Górnik odwiedził również klasę II i przedszkolaków. Uczniowie byli zachwyceni spotkaniem. Mamy więc nadzieję, że choć (prawdopodobnie) było to pierwsze w historii naszej szkoły spotkanie z ,,prawdziwym” górnikiem , to nie ostatnie.
Bożena Kowalczyk
Tradycją naszej szkoły stało się, iż obchodzony 21 listopada Dzień Życzliwości wraca do nas w czasie jasełek. Przypomina nam o darze, który każdy z nas ma w sobie, pielęgnuje, rozwija i dzieli się nim z innymi.
Już piąty raz wybieramy ucznia i uczennicę, którzy nie myśląc o nagrodach, bezinteresownie niosą dobro innym.
W wyniku głosowania, komisja w składzie: Klaudia Klimek i Martyna Motyl z kl. VIII a oraz nauczyciele, panie Renata Czapska i Jolanta Fidut wyłoniła życzliwych:
3 miejsce : Małgorzata Deruś kl. IVc, Kacper Świątkowski VI b
2 miejsce : Klaudia Klimek VIII a i Ignacy Wawrzycki VIII b
1 miejsce :
Iga Plewik VII
Bartłomiej Kłodnicki Va
Gratulujemy zwycięzcom, którzy w nagrodę otrzymali choinkowe bombki.
„Życzliwość - podaj dalej”.
W grudniu Koło Wolontariatu pod opieką p. Iwony de Silve przeprowadziło akcję ,,LEŚNE POGOTOWIE” - zebraliśmy jabłka, marchewki, orzechy, kukurydzę, koce i pluszaki dla poszkodowanych dzikich zwierząt.
Zapraszamy do udziału w konkursie bożonarodzeniowym, w którym ciągle odkrywamy młode talenty.
W tym roku artyzmem, pomysłowością, ciekawą techniką, zdolnościami- możecie wykazać się wykonując:
1.Kartkę bożonarodzeniową
Format pracy A-5 do A-4
2. Pracę na temat:
„Anioł Bożego Narodzenia” Format A-3, A-4
Technika prac dowolna. (wykluczamy wykorzystanie nietrwałych elementów naturalnych, które mogą ulec zniszczeniu)
Czekamy na wasze wyjątkowe prace z niecierpliwością
do środy 19 grudnia.
Organizatorzy: Grzegorczyk Anna, Grzegorczyk Lucyna, Kwiecińska Anna, Magdziak Zdzisława.
Podpisane prace składamy do sali nr 11 lub do organizatorów konkursu.
- wojewódzki konkurs historyczny z Kurierem Lubelskim
pod patronatem Kuratorium Oświaty w Lublinie i wojewody lubelskiego.
W finale wojewódzkiego konkursu historycznego „Warto być Polakiem” , który odbył się w Sali Błękitnej Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, zmierzyło się 1098 uczniów z 376 szkół województwa lubelskiego –najlepszych w swoich szkołach.
Nasi uczniowie przygotowywali się do testu samodzielnie i podczas zajęć koła historycznego. Poszerzali wiadomości z historii Lublina na podstawie ciekawych artykułów publikowanych na łamach Kuriera Lubelskiego, podręczników i dostępnych opracowań. Konkurs zorganizowany z okazji 100 lecia odzyskania niepodległości przez Polskę obejmował okres 1918-1925. To czas pierwszych lat wolności - po 123 latach niewoli- kształtowania się ustroju, rządu ,rozwoju kraju, reform.
W finale wojewódzkim naszą szkołę reprezentowali (po wygraniu etapu szkolnego):
Klasy VII-VIII:
1. Klimek Klaudia
2. Kosiarczyk Karol
3. Motyl Martyna
4. Niedźwiedź Radosław
5. Szyszka Natalia
6. Szyszka Wiktoria
7. Wawrzycki Ignacy
Klasy III gimnazjalne:
Pielecha Patrycja
Sinica Dawid
Wilkołaski Kamil
Wojtowski Jan
Mieliśmy okazję przejść szlakiem ważnych miejsc związanych z odzyskiwaniem niepodległości
i powstaniem Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej w Lublinie.
Gratulujemy i osiągnięć i wiedzy – naszym uczniom, którzy rozumieją jak ważne jest być
wolnym i mądrym Polakiem…
Uczniowie pracują pod opieką pań:
Jolanty Fidut, Anny Grzegorczyk
i Sylwii Wójcik.
Anna Grzegorczyk
W dniu 30 października 2018 r. miało miejsce spotkanie z panią weterynarz - Moniką Hamerską. W spotkaniu brały udział klasy pierwsze oraz klasa 4 b. Na spotkanie pani weterynarz przyszła z niesamowitymi gośćmi- były to 4 wielkie psy rasy-owczarki berneńskie. Mimo, że pieski były bardzo duże, to bardzo szybko wszyscy się przekonali, że to bardzo łagodne zwierzaki. Wszystkie te pieski to suczki- Beza, Atena, Lili, Diana. Pani weterynarz opowiadała na czym polega pielęgnacja takiej rasy, aby psy, były zdrowe i pięknie się prezentowały na wystawach, na które często jeżdżą i wracają z licznymi medalami (medale też mogliśmy obejrzeć). Podczas całego spotkania psy biegały wśród dzieci, ku wielkiej ich radości, każdy chciał pogłaskać zwierzaki, które chętnie się na to zgadzały.
W klasie pierwszej realizowane są następujące treści;
- Potrzeby zwierząt i sposoby opieki nad nimi
- Nasi pupile
- Mój pies
- Wzbogacanie wiadomości na temat opieki nad psem, jego zwyczajów i roli, jaką odgrywa w życiu człowieka
- Omówienie ras psów
- Zawód weterynarza – lekarza zwierząt.
Spotkanie miało za zadanie pogłębić i usystematyzować realizowane podczas zajęć lekcyjnych treści oraz dodatkowo miało ono charakter zawodoznawczy, przybliżający dzieciom pracę weterynarza.
wychowawczyni klasy Ib - p. L. Grzegorczyk
17.10.2018r.wyjechaliśmy na wycieczkę do Lublina. Rankiem spacerowaliśmy nietypową trasą biegnącą pod kamienicami Starego Miasta. Poznawaliśmy historię miasta od VIII do XVIII wieku, jego atmosferę, odwiedziliśmy świątynie różnych wyznań. W końcu, dzięki technice, znaleźliśmy się także w centrum strasznego pożaru, który zniszczył miasto w 1719 roku.
W godzinach południowych byliśmy w kinie na filmie,,Hotel Transylwania3”. Nasza edukacyjno-rozrywkowa wycieczka zakończyła się 0 14.30. Było super!
pani A. Brzozowska
Piękna złota jesień to dobry czas na wyjazdy. Klasy I a oraz I b wraz ze swoimi wychowawczyniami p. Lucyną Grzegorczyk i p. Alicją Łaska były na wyjeździe w Lublinie. Wycieczka odbyła się 16 października 2018 roku - pierwszym punktem w programie wyjazdowym był spektakl teatralny, który uczniowie obejrzeli w Auli Uniwersytetu Przyrodniczego. Spektakl był dziełem artystów teatru Wrocławskiego, a jego tytuł to – „Złote legendy”. Sztuka była nawiązaniem do znanych dzieciom legend polskich.
Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w centrum zabaw - Kids Club. Jest to bardzo lubiane przez dzieci miejsce, gdzie mogą do woli korzystać z rozrywek typu - baseny z piłkami, labirynty, dmuchane zamki, zjeżdżalnie, ścianki do wspinania i wiele innych atrakcji.
Dzieciom bardzo wyjazd się spodobał, dostarczył wiele pozytywnych emocji.
WSZYSCY WRÓCILI BARDZO ZADOWOLENI
,,Dziękujemy jak każdego roku
Z każdym rokiem bardziej i goręcej,
Bo to dzięki wam nauczyciele
Wiemy, rozumiemy z każdą lekcją więcej”
Tak 15 października 2018r. podczas uroczystej akademii najstarsza grupa przedszkolaków - ,,zerówka” oraz uczniowie klasy III dziękowali swoim nauczycielom i pracownikom obsługi. Dzieci wierszem, piosenką i tańcem wyrazili swoją wdzięczność za trud i pracę jaką wkładają nauczyciele w ich nauczanie i wychowanie.
Część artystyczną uczniowie przygotowali pod kierunkiem swoich wychowawczyń - p. Jolanty Dudziak i p. Bożeny Kowalczyk oraz p. Anny Grzegorczyk - nauczycielki muzyki. Samorząd Uczniowski złożył w imieniu wszystkich uczniów życzenia.
Życzenia i podziękowania dla wszystkich pracowników oświaty z okazji DKEN popłynęły od naszych pań - dyrektor pani Beaty Szyszki i pani Wiesławy Hereckiej.
pani Bożena Kowalczyk
Polesia czar...
Dnia 12.10. 2018 r. uczniowie klasy II, III i IV b wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Poleskiego Parku Narodowego i Chełma. Opiekunami wycieczki były panie Danuta Wadowska, Jolanta Fidut, Anna Kwiecińska, Bożena Kowalczyk. Atrakcji
i wrażeń było co niemiara. Swoją przygodę rozpoczęliśmy od Poleskiego Parku Narodowego. W Urszulinie, w Ośrodku Dydaktyczno- Administracyjnym obejrzeliśmy film o roślinach i zwierzętach jakie możemy spotkać na terenie parku. Następnie spotkaliśmy się z maleńkimi żółwikami błotnymi w Ośrodku Ochrony Żółwia Błotnego. Po terenie parku szliśmy wytyczonymi
i oznakowanymi ścieżkami, gdzie na terenach bagiennych ustawiono specjalne pomosty. Spacerując ścieżką przyrodniczą „Dąb Dominik” podziwialiśmy piękno lasu i bagien. Przewodnik opowiadał nam fascynujące ciekawostki, za pomocą długiego kija udowodnił nam, że torfowiska są bardzo głębokie, a przy tym równie niebezpieczne. Dowiedzieliśmy się, że występuje tu około
200 gatunków ptaków i 48 gatunków ssaków. Najciekawsze ze zwierząt to czapla biała, orzeł przedni, gęś gęgawa, cietrzew, bąk, jeleń, łoś, wydra oraz wilk, a żuraw jest nawet ptakiem herbowym parku.
Piękna pogoda, spadające złocisto-żółte liście szurające pod naszymi stopami dodawały temu miejscu jeszcze większego uroku, aż chciało się zaśpiewać Ach, Polesie! Jakie cudne...
Kolejnym etapem naszej podróży był Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny w Załuczu Starym. Tu, dla zwiedzających przygotowano eksponaty: archeologiczne, etnograficzne, historyczne i przyrodnicze, a także obrazujące dziedzictwo kulturowe Polesia. Obok muzeum stoi wiata, w której zgromadzono bryczki oraz narzędzia wykorzystywane przez miejscową ludność do codziennych prac. W tym dniu odwiedził ją również mały zaskroniec.
Kolejnym etapem naszej wspaniałej wycieczki był Chełm.
Chełm zachwycił nas pięknym ukształtowaniem terenu, ale najbardziej niesamowity był fakt, że skała na której leży miasto, jest wewnątrz tak dziurawa jak ser szwajcarski. Jedynym sposobem aby się o tym przekonać było odwiedzenie jedynej w Europie kopalni kredy piszącej, czyli Chełmskich Podziemi Kredowych. Podziemia te znajdują się pod centralną częścią starej części Chełma. Kilka wieków temu chełmianie wytrwale drążyli korytarze w ścianach swoich piwnic, aż z czasem zaczęły one łączyć się z szybami wydrążonymi przez sąsiada, te z kolei z wyrobiskami kolejnego sąsiada… i w ten sposób powstawał jeden wielki, wielopoziomowy labirynt, którego głębokość sięga nawet do 20m pod ziemią.
W trakcie wędrówki podziemnymi korytarzami, można zapoznać się z licznymi ekspozycjami geologicznymi, archeologicznymi i historycznymi, a także spotkaliśmy niezwykłą postać - Ducha Bielucha. Niejednemu z nas włos zjeżył się na głowie i nie obyło również się bez pisków (głównie dziewczyn) podczas spotkania z tą „osobistością” .
Wycieczka była ciekawa i pouczająca - tak jak twierdziły dzieci, było trochę historii, trochę przyrody i plastyki. Chętnie jeszcze kiedyś tam wrócimy …
wychowawczyni klasy III Bożena Kowalczyk
4 października 2018r. uczniowie klas piątych, szóstej i siódmej Szkoły Podstawowej w Jabłonnie wysłuchali opowieści Grupy Artystycznej „Rekonstrukto” na temat historii walk o niepodległość ojczyzny, poznali stroje z epoki ( szwoleżera, powstańca, kosyniera, oficera I Brygady Legionów Polskich), oraz repliki broni używanej przez powstańców i żołnierzy I wojny światowej. Podczas pokazu uczniowie mieli okazję nie tylko słuchać i oglądać, ale włączeni zostali do wspólnej zabawy ubrani w stroje i stosowny do tego ekwipunek i uzbrojenie.
Była to bardzo ciekawa lekcja historii.
„Akcja Odblaski - dziecko bezpieczne na drodze” ma na celu edukowanie w zakresie bezpieczeństwa nie tylko najmłodszych, lecz także ich rodziców oraz nauczycieli. W ramach akcji, której motywem przewodnim są popularne wśród dzieci „Niestraszki”, PZU przygotowało kampanię pod patronatem Minister Edukacji Narodowej
Akcja jest rekcją na statystyki, według których w ub.r. w Polsce 911 dzieci poruszających się pieszo po drogach ucierpiało w wypadkach. Jednocześnie przy słabej widoczności i bez posiadania elementów odblaskowych pieszy jest widoczny na drodze w światłach mijania samochodu z odległości zaledwie 20-30 metrów. Za to jeśli pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów
PZU zaczęło kolejną kampanię społeczną mającą na celu ograniczenie wypadków z udziałem uczniów. W ramach akcji, prowadzonej pod hasłem „Odblaski - dziecko bezpieczne na drodze”, ubezpieczyciel rozdaje uczniom - szkół podstawowych z klas I-III odblaski z wbudowaną migającą lampką.
Take odblaski dostali także nasi uczniowie, cała akcja była powiązana z prelekcją, która była przeprowadzona w naszej szkole przez policję. Uczniowie po raz kolejny mieli okazję dowiedzieć się jak powinien zachowywać się pieszy na drodze oraz co wpływa na jego bezpieczeństwo.
Dnia 28 września 2018r. obchodziliśmy w naszej szkole DZIEŃ CHŁOPAKA.
Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował szereg niespodzianek.
We wszystkich klasach zostały przeprowadzone wybory na MISTERA SZKOŁY.
Dziewczęta wybrały trzech najsympatyczniejszych i najbardziej koleżeńskich chłopców
wśród całej społeczności szkolnej.
Specjalnie wykonane medale MISTERA 2018 oraz drobne upominki otrzymali chłopcy w
następujących kategoriach:
Dzięki pomocy nauczycieli wychowania fizycznego zorganizowaliśmy rozgrywki piłki nożnej halowej od klasy IV-tej do III gimnazjum. Mecze między klasami były bardzo emocjonujące i trzymały w napięciu do ostatnich sekund. Na zakończenie chłopcy zostali nagrodzeni dyplomami oraz słodkościami.
WSZYSTKIM NASZYM CHŁOPCOM,
MAŁYM I DUŻYM
ŻYCZYMY WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!!!